تاریخچه نمک‌ درمانی


در اتاق نمک، نمک‌ گیر شوید!

اگر به شما توصیه کردند، جایی همین نزدیکی امکان تجربه نمک درمانی برایتان وجود دارد تعجب نکنید. این روزها در همدان هم امکان تجربه نمک درمانی فراهم شده است .

نمک درمانی ( Halotherapy ) نوعی تکنیک و روش درمانی است که توسط شیمیدان آلمانی دکتر ویلهلم هانریش شوسلر توسعه پیدا کرد و حال به یک تکنیک درمانی در ایران تبدیل شده است که مردم هم از آن استقبال می‌کنند .

باور نمک درمانی بر این است که هر بیماری ، با بهم ریختگی تعادل یک یا چند نمک غیر آلی در بدن ارتباط دارد. در نمک درمانی بیمار به هیچ وجه با دارو سر و کار ندارد، و با توجه به گزارشات منتشر شده از نتایج این روش درمانی، میتوان دریافت که نمک درمانی در بهبود بیماری های مختلفی نظیر سینوزیت، آلرژی و بیماری های تنفسی مانند آسم، تاثیر گذار است. اتاق نمک مجموعه تفریحی توریستی دهکده گنجنامه جایی است که می توانید این تکنیک درمانی را تجری


تاریخچه نمک‌ درمانی

نمک‌درمانی ( Halotherepy ) به طور گسترده‌ای در قرن‌های گذشته برای درمان طبیعی برخی بیماری‌ها به کار برده می‌شده است. فضای درمان‌کننده غارهای نمک در حدود ۱۵-۱۱ قرن قبل از میلاد به خوبی نشان می‌دهد که آنها از اثرات شفابخش این غارها کاملاً شناخت داشته‌اند.

حتی راهب‌های مذهبی نیز با موعظه‌های خود افراد بیمار را به داخل این غارها هدایت می‌کرده‌اند تا بیمارانشان هوای آمیخته با ذرات معلق نمک را استنشاق کنند. این ذرات معلق از خراش دادن استلاکتیت‌های نمکی ایجاد می‌شوند.

استفاده از نمک برای مقاصد پزشکی حتی قبل از این دوران هم برمی‌گردد. یونانیان قدیم به خوبی با ارزش‌های نمک‌درمانی آشنا بوده‌اند. آنها همچنین درک کرده بودند که نمک خواص خلط‌آوری و پاکسازی دستگاه تنفسی را دارد.

مطالعه کنید
خواص سنگ نمک در خانه

روش‌های درمانی هیپوکریت در ۴۶۰ سال قبل از میلاد شامل استفاده ممتد از نمک بود و مکدا توصیه می‌کرد که استنشاق بخار حاصل از نمک برای بهبود علائم تنفسی مفید است. البته به فواید نمک‌درمانی در کتابی در سال ۱۸۴۳ توسط دکتر فلیکس بوژفسکی لهستانی تبار به نگارش درآمده، اشاره شده است.


تأثیر یون‌های منفی در نمک‌ درمانی
تأثیر یون‌های منفی در نمک‌ درمانی

تا سال ۱۹۸۷ استفاده از غارهای نمک زیرزمینی تنها روش در دسترس بود. تا اینکه روش جدیدی در روسیه توسعه پیدا کرد. اولین اتاقک نمک با محفظه نمک با الهام از فضای غار نمکی ساخته شد. این اتاقک‌ها با انطباق معادن نمک منتهی در یک کلینیک ساخته شدند.

نمک‌درمانی از مؤثرترین روش‌های درمان بیماری‌های پوستی و تنفسی است به طوریکه می‌توانیم ویتامین هوا (یون منفی) را در اتاق نمک دهکده توریستی گنجنامه جذب کنیم.

از بین بردن التهاب مجاری تنفسی و سینوزیت، بهبود سفره‌های مصرف سیگار و دخانیات ،درمان سرماخوردگی عمومی و آنفلوآنزا، خواب راحت و کاهش خروپف در خواب، بهبود بیماری‌ها و حساسیت‌های پوستی، زدودن آلودگی‌های هوایی از مجاری تنفس، کاهش واکنش‌های آلرژیک به آلودگی‌ هوا، استرس مزمن و خستگی‌های مزمن بی‌دلیل، کمک به کاهش التهاب و درمان عفونت گوش نظیر اگزما، آکنه، درماتیت و پزوریازیس از مزایای اتاق نمک است.


نمک‌درمانی در این موارد توصیه نمی شود:

خونریزی از هر نوعی، بیماری‌های خونی حاد، نارسایی شدید تنفسی، اختلافات مغزی و همه انواع اعتیاد به مواد مخدر، کاشکسی (کاهش شدید فشار خون همراه با ضعف)، فشار خون بالا، سل فعال، بارداری و نمک درمانی با نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های ارگانیک توصیه نمی‌شود.


تأثیر یون‌های منفی در نمک‌ درمانی

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بدون وسایل رفاهی الکترونیکی مثل مایکروویو، تلویزیون، موبایل، کامپیوتر و نظایر آنها زندگی برایمان مشکل و حتی گاهی غیرممکن است ولی همه این وسایل با امکاناتی که برای ما ایجاد می‌کند، مشکلات و زیان‌های غیرقابل جبرانی را به همراه دارد؛ زیرا این واسیل یون‌های مثبت در محیط به وجود می‌آورد که برای بشر بسیار خطرناک است.

مطالعه کنید
هالو تراپی درآسترالیا و تاثیراتش

تولید یون منفی توسط چراغ‌های نمک در محیط خطرات ناشی از بالا بودن یون‌های مثبت در حد بسیار بالا را از بین می‌برد. کریستال نمک باعث آزاد شدن یون‌های منفی و در نتیجه تنظیم ضربان قلب، غدد فوق کلیوی و تیروئید و… می‌شود. از این‌رو می‌توان گفت سنگ نمک تولیدکننده ویتامین هوا (یون منفی) است.

این چراغ‌ها از طریق تولید یون، نمک بدن را تا حدودی تأمین کرده ومیل به خوردن نمک را نیز پایین می‌آورد.

ذرات نمک خشک به آرامی وارد ریه شده و موجب درمان دستگاه تنفسی و پوست می‌شود. برای درک تجربه نمک درمانی کافی است راهی مجموعه تفریحی توریستی گنجنامه شوید . حضور در اتاق نمک این مجموعه به اغلب سوالات شما در چگونگی نتیجه این درمان پاسخ خواهد داد