تاريخچه نمك‌ درمانی

نمک درمانی ( Halotherapy ) نوعی تکنیک و روش درمانی است که توسط شیمیدان آلمانی دکتر ویلهلم هانریش شوسلر توسعه پیدا کرد و حال به یک تکنیک درمانی در ایران تبدیل شده است که مردم هم از آن استقبال می‌کنند .


در اتاق نمک، نمک‌ گیر شوید!

اگر به شما توصیه کردند، جایی همین نزدیکی امکان تجربه نمک درمانی برایتان وجود دارد تعجب نکنید. این روزها در همدان هم امکان تجربه نمک درمانی فراهم شده است .

نمک درمانی ( Halotherapy ) نوعی تکنیک و روش درمانی است که توسط شیمیدان آلمانی دکتر ویلهلم هانریش شوسلر توسعه پیدا کرد و حال به یک تکنیک درمانی در ایران تبدیل شده است که مردم هم از آن استقبال می‌کنند .

باور نمک درمانی بر این است که هر بیماری ، با بهم ریختگی تعادل یک یا چند نمک غیر آلی در بدن ارتباط دارد. در نمک درمانی بیمار به هیچ وجه با دارو سر و کار ندارد، و با توجه به گزارشات منتشر شده از نتایج این روش درمانی، میتوان دریافت که نمک درمانی در بهبود بیماری های مختلفی نظیر سینوزیت، آلرژی و بیماری های تنفسی مانند آسم، تاثیر گذار است. اتاق نمک مجموعه تفریحی توریستی دهکده گنجنامه جایی است که می توانید این تکنیک درمانی را تجری


تاريخچه نمك‌ درمانی

نمك‌درماني ( Halotherepy ) به طور گسترده‌اي در قرن‌هاي گذشته براي درمان طبيعي برخي بيماري‌ها به كار برده مي‌شده است. فضاي درمان‌كننده غارهاي نمك در حدود 15-11 قرن قبل از ميلاد به خوبي نشان مي‌دهد كه آنها از اثرات شفابخش اين غارها كاملاً شناخت داشته‌اند.

حتي راهب‌هاي مذهبي نيز با موعظه‌هاي خود افراد بيمار را به داخل اين غارها هدايت مي‌كرده‌اند تا بيمارانشان هواي آميخته با ذرات معلق نمك را استنشاق كنند. اين ذرات معلق از خراش دادن استلاكتيت‌هاي نمكي ايجاد مي‌شوند.

استفاده از نمك براي مقاصد پزشكي حتی قبل از اين دوران هم برمي‌گردد. يونانيان قديم به خوبي با ارزش‌هاي نمك‌درماني آشنا بوده‌اند. آنها همچنين درك كرده بودند كه نمك خواص خلط‌آوري و پاكسازي دستگاه تنفسي را دارد.

روش‌هاي درماني هيپوكريت در 460 سال قبل از ميلاد شامل استفاده ممتد از نمك بود و مكدا توصيه مي‌كرد كه استنشاق بخار حاصل از نمك براي بهبود علائم تنفسي مفيد است. البته به فوايد نمك‌درماني در كتابي در سال 1843 توسط دكتر فليكس بوژفسكي لهستاني تبار به نگارش درآمده، اشاره شده است.


تأثير يون‌های منفی در نمك‌ درمانی
تأثير يون‌های منفی در نمك‌ درمانی

تا سال 1987 استفاده از غارهاي نمك زيرزميني تنها روش در دسترس بود. تا اينكه روش جديدي در روسيه توسعه پيدا كرد. اولين اتاقك نمك با محفظه نمك با الهام از فضاي غار نمكي ساخته شد. اين اتاقك‌ها با انطباق معادن نمك منتهي در يك كلينيك ساخته شدند.

نمك‌درماني از مؤثرترين روش‌هاي درمان بيماري‌هاي پوستي و تنفسي است به طوریکه می‌توانیم ويتامين هوا (يون منفي) را در اتاق نمك دهکده توریستی گنجنامه جذب كنيم.

از بين بردن التهاب مجاري تنفسي و سينوزيت، بهبود سفره‌هاي مصرف سيگار و دخانيات ،درمان سرماخوردگي عمومي و آنفلوآنزا، خواب راحت و كاهش خروپف در خواب، بهبود بيماري‌ها و حساسيت‌هاي پوستي، زدودن آلودگي‌هاي هوايي از مجاري تنفس، كاهش واكنش‌هاي آلرژيك به آلودگي‌ هوا، استرس مزمن و خستگي‌هاي مزمن بي‌دليل، كمك به كاهش التهاب و درمان عفونت گوش نظير اگزما، آكنه، درماتيت و پزوريازيس از مزایای اتاق نمک است.


نمك‌درمانی در اين موارد توصيه نمی شود:

خونريزي از هر نوعي، بيماري‌هاي خوني حاد، نارسايي شديد تنفسي، اختلافات مغزي و همه انواع اعتياد به مواد مخدر، كاشكسي (كاهش شديد فشار خون همراه با ضعف)، فشار خون بالا، سل فعال، بارداري و نمک درمانی با نوشيدني‌ها و خوراكي‌هاي ارگانيك توصیه نمی‌شود.


تأثير يون‌های منفی در نمك‌ درمانی

ما در دنيايي زندگي مي‌كنيم كه بدون وسايل رفاهي الكترونيكي مثل مايكروويو، تلويزيون، موبايل، كامپيوتر و نظاير آنها زندگي برايمان مشكل و حتي گاهي غيرممكن است ولي همه اين وسايل با امكاناتي كه براي ما ايجاد مي‌كند، مشكلات و زيان‌هاي غيرقابل جبراني را به همراه دارد؛ زيرا اين واسيل يون‌هاي مثبت در محيط به وجود مي‌آورد كه براي بشر بسيار خطرناك است.

توليد يون منفي توسط چراغ‌هاي نمك در محيط خطرات ناشي از بالا بودن يون‌هاي مثبت در حد بسيار بالا را از بين مي‌برد. كريستال نمك باعث آزاد شدن يون‌هاي منفي و در نتيجه تنظيم ضربان قلب، غدد فوق كليوي و تيروئيد و… مي‌شود. از اين‌رو مي‌توان گفت سنگ نمك توليدكننده ويتامين هوا (يون منفي) است.

اين چراغ‌ها از طريق توليد يون، نمك بدن را تا حدودي تأمين كرده وميل به خوردن نمك را نيز پايين مي‌آورد.

ذرات نمك خشك به آرامي وارد ريه شده و موجب درمان دستگاه تنفسي و پوست مي‌شود. برای درک تجربه نمک درمانی کافی است راهی مجموعه هالوتراپی یکتا شوید . حضور در اتاق نمک این مجموعه به اغلب سوالات شما در چگونگی نتیجه این درمان پاسخ خواهد داد

مرکز هالوتراپی ناجی طب یکتا

مرکز هالوتراپی ناجی طب یکتا

فرم مشاوره

در خصوص بیماری خود و راهکار های آن در طب سنتی با ما مشورت کنید

نشانی ما

تهران – خیابان پیروزی بعد از چهار راه پرستار – روبروی سوم نیرو هوایی – پلاک ۲۱۲ – واحد ۳